تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
گوجه فرنگی از زبان خوراکیها - پزشک آدرس
اسم من ((گوجه فرنگى )) است !

 رقیب سرسخت زعفران هستم

هزار و یك اسم روى من گذارده اند.

اشتهاآور و مقوى اعصابم و بینایى چشم را تقویت مى كنم

اگر مى خواهید از من استفاده كامل ببرید، مرا خام خام بخورید...

من گوجه فرنگى رقیب سرسخت زعفران مى باشم - آذربایجانى به من بادمجان قرمز و عرب تماته مى گوید و فرنگیها هم مرا تمات نامیده اند. اما در كتابهاى علمى مرا ((میوه گرگ )) ایران مى دانند.

ایرانى بودن من با اینكه ایرانیان مرا فرنگى لقب داده اند، خیلى عجیب است . اما اگر به تاریخچه مهاجرت من از آمریكا به اروپا و آسیا توجه كنید، علت این وجه تسمیه را پیدا خواهید كرد.


gojehfarangi
من یك برادر كوچك ایرانى دارم به نام تاجریزى كه زادگاه اولیه اش ایران بوده ، و اعراب آن را ((عنب الثعلب )) انگور روباه مى دانند و چون سابقا آنرا از ایران به اروپا مى بردند، و نوع ایرانى آن بسیار مرغوب بود، در كتب علمى خارجى ، به نام میوه ى روباه ایرانى مشهور شد و همینكه پس از كشف آمریكا مرا از كشور پرو در آمریكاى جنوبى به اروپا آوردند، چون شبیه تاجریزى بودم همه تصور كردند كه من تاجریزى پرورش یافته مى باشم كه در سایه ى پرورش بزرگ شده و حجمم چندین برابر آن شده است ، و به همین جهت مرا هم میوه ایرانى تصور كردند و چون برادر كوچكم منسوب به روباه ایران بود، مرا هم به گرگ ایرانى نسبت دادند. در كشور فرانسه ، مرا سیب عشق مى دانند، زیرا رنگ سرخ من عشق آفرین است و غذاها را رنگین مى كند و به سفره ى شما رنگ و بوى مخصوص ‍ مى دهد و چون من این رنگ قرمز را در نور مهتاب مى گیرم ، و این نور دلخواه عاشقان است ، اگر مرا سیب عشاق بدانند اشتباه نكرده اند. قبل از من براى رنگین كردن غذاها از زعفران استفاده مى كردند، ولى من با قیمت ارزان و فراوان ، رقیب سرسخت زعفران گردیدم ، و تاكنون میوه اى كه بتواند از این جهت جانشین من شود پیدا نشده است .

به علت داشتن ویتامین ((آ))، از شبكورى جلوگیرى مى كنم و حس ‍ بینایى را تقویت مى نمایم و به سبب داشتن  ویتامین هاى ((ب )) مقوى اعصاب بوده ، اشتهاآور شده و به هضم غذا كمك فراوان كرده و از یبوست و نفخ جلوگیرى مى نمایم ، و به شما نیرو و نشاط مى بخشم . به علت داشتن ویتامین ((ث )) فراوان ، در برابر امراض عفونى بدن شما را حفظ و نگاهدارى مى نمایم . از التهاب و گرمى مواد قندى و چربیها مى كاهم . در برابر این همه صفات و مزایا، من از شما مى خواهم كه با من مثل یك میوه رفتار كنید. مرا در سبد میوه كنار سیب و انار  پذیرایى نمایید. و به اطفال خود توصیه كنید كه مرا خام خام مانند یك میوه  بخورند.

هرگز مرا در روغن سرخ نكنید، زیرا در این صورت هضم من مشكل مى شود بلكه مرا در آب خودم بپزید و بعد كره به آن اضافه كنید. در موقع تهیه املت هم مرا با تخم مرغ و روغن نپزید، بلكه اول املت ساده تهیه كنید و بعد مرا قاچ قاچ كرده ، كنار آن ، پچینید و كمى روى آتش بگذارید. همینكه كمى گرم شدم مرا میل نمایید.

هنگامى كه من سبز و كال هستم هرگز مرا نخورید و در غذاى خود و اطفالتان نریزید. زیرا در این حالت من یك غذاى نامطبوع و سمى هستم . براى هر معده نامناسب نبوده و ثقیل و دیر هضم مى باشم . به كسانى كه مبتلا به نفخ معده هستند، و همچنین آنهایى كه معده شان نمى تواند مواد نشاسته اى را هضم كند توصیه كنید كه همیشه بعد از غذا از من به عنوان دسر بسیار اعلا استفاده كنید و به آنهایى كه دچار یبوست بوده ، و از بى اشتهایى رنج مى برند، توصیه كنید كه مرا قبل از غذا به عنوان اشتهاآور نوش جان نمایند. و براى این كار بهتر است كه گوشت مرا با مقدار مساوى ماست مخلوط كرده ، و در یخچال بگذارید و نیم ساعت قبل از غذا نوش ‍ جان كنید.

عده اى بدون جهت مرا متهم كرده اند كه داراى اسید اگزالیك بوده و براى كسانى كه مبتلا به سنگ كلیه و مثانه بوده و بیمارانى كه نقرس و روماتیسم دارند خطرناك مى باشم ، من از این بابت خود را بیگناه مى دانم و چنین اتهامى را تكذیب مى كنم و فقط مى دانم كه اشخاص سودایى مزاج نسبت به دانه هاى من حساسیت دارند. خوردن گوشت بدون دانه من براى هیچكس ضرر ندارد و بر عكس چون ادرار را زیاد مى كنم براى این دسته از بیماران بسیار مفید هستم .

من خونهاى ترش را قلیایى مى كنم - سنگ كلیه و مثانه را رد مى نمایم و ورم روده را شفا مى بخشم . اگر مبتلا به جوش غرور هستید حتما از ورقه هاى نازك من به عنوان یك ماسك زیبایى استفاده كنید. این ماسك از زیاد شدن جوش غرور جلوگیرى مى كند و پوست را نرم و لطیف و شفاف مى نماید و چربى زیادى پوست را مى گیرد.

پشه ، مگش و زنبور از بوى برگ من خوششان نمى آید و فرار مى كنند از این هنر من به هر صورت كه مى توانید استفاده كنید و بدانید كه كاشتن من در باغچه منزل علاوه بر قشنگى و فواید زیادى كه دارد، مى تواند این حیوانات موذى را فرارى دهد. از رب من و آب من براى چاشنى غذا استفاده نمایید و به من مثل یك دوست صمیمى نگاه كنید


کلمات کليدي : گوجه فرنگی از زبان خوراکیها - پزشک آدرس

© کپی رایت توسط : بزرگترین بانك اطلاعات پزشكان تهران| اطلاعات دارویی|داروخانه ها|مراکز درمانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 14 خرداد ماه ، 1390 (4786 مشاهده)

[ بازگشت ]