تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
خطر طبي لباس هاي تنگ و چسبان


عفونت قارچي، نوعي عفونت تناسلي شايع در زنان است كه اغلب با احساس خارش و سوزش همراه با ترشحات يا بدون ترشحات از واژن خود را نشان مي‌دهد. بيش از اينكه عواملي مانند سن، ابتلا به بيماري، بارداري و... در ابتلا به عفونت قارچي موثر باشند، پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبان در بروز آن تاثير بسزايي دارند... 


در مواردي كه به دلايل مختلف مانند مصرف آنتي‌بيوتيك، كورتيكوستروئيد يا تغييرات هورموني، pH واژن تغيير كند، تعداد قارچ‌ها افزايش مي‌يابد و فرد دچار علائم ناشي از عفونت قارچي مي‌شود. تغيير pH واژن در افراد باردار، مبتلايان به ديابت و كساني كه از قرص‌هاي ضدبارداري استفاده مي‌كنند، بيشتر ديده مي‌شود.


اين عفونت شايع، درمان ساده‌اي دارد و براي رفع آن مي‌توان از داروهاي ضدقارچ كه به شكل كرم واژينال يا شياف وجود دارند يا داروهاي خوراكي و موضعي، استفاده كرد. مصرف نابجاي داروها باعث مقاومت دارويي مي‌شود و درمان را پيچيده و مشكل مي‌كند. طي چند سال اخير، گروهي از محققان در مورد قارچ‌هاي مخمري، روي واكسني كار مي‌كنند كه مراحل آزمايشي خود را طي مي‌كند و احتمالا اين واكسن تا چند سال آينده وارد بازار مي‌شود.


چنانچه علائم خفيف باشد، براي درمان ابتدا مي‌توان داروهاي خوراكي و موضعي‌اي را كه در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسند تهيه و طبق دستور مندرج، از آنها استفاده كرد، اما اگر اين مشكل بيش از 4 بار در سال تكرار شود و مصرف داروها نتيجه‌اي نداشته باشد، احتمالا سيستم ايمني بدن بيمار ضعيف است. تكرار عود عفونت در افراد مبتلا به ديابت، بيماري‌هاي مزمن و كساني كه قرص ضدبارداري مصرف مي‌كنند، بيشتر خواهد بود اما در مواردي هم عفونت بدون داشتن هيچ كدام از اين عوامل مستعدكننده، مدام عود مي‌كند كه علت آن اختلال در سيستم ايمني بدن است.


در مواردي كه ضعف سيستم ايمني در بروز و عود عفونت قارچي نقشي ندارد و بيماري به درمان دارويي پاسخ نمي‌دهد، انجام كشت توصيه مي‌شود. با اين كار مشخص مي‌شود كه چه ميكروارگانيسم‌هايي در ايجاد عفونت قارچي دخالت دارند و براي درمان، داروهاي تركيبي تجويز خواهد شد.


براساس نتايج تحقيقات، از ديگر عوامل موثر در عود مكرر قارچ‌هاي مخمري، پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبان مانند شلوار جين، جوراب شلواري يا لباس زير جذب است. به افراد مبتلا به عفونت قارچي توصيه مي‌شود از پوشيدن لباس‌هاي تنگ و چسبان خودداري كنند و لباس نخي بپوشند. به هيچ‌وجه هنگام ابتلا به اين عفونت‌ها درمان?هاي خانگي مانند استفاده از بتادين و.. را امتحان نكنيد و فقط با آب ولرم محل مورد نظر را بشوييد و باعث تحريك اين ناحيه نشويد و عوامل عودكننده را بشناسيد. زنان باردار بدون مشاوره با پزشك نبايد دارويي مصرف كنند. افراد ديابتي هم مي‌توانند با كنترل قندخون و رعايت بهداشت و خشك نگه داشتن ناحيه واژن، از عفونت‌هاي قارچي مكرر جلوگيري كنند.کلمات کليدي :

© کپی رایت توسط : بزرگترین بانك اطلاعات پزشكان تهران| اطلاعات دارویی|داروخانه ها|مراکز درمانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 7 خرداد ماه ، 1390 (4012 مشاهده)

[ بازگشت ]