تبلیغات پزشکان

تبلیغات شما با تعرفه مناسب

کلیک کنید

سامانه اطلاعات پزشکان تهران
مراکز ترک اعتیاد

آمارگیر سایت
بیماریی که زنان 50 سال به بالا را مبتلا می کند


زنان 50 ساله بیشتر از بقیه دچار این بیماری می‌شوند. در این جمعیت، بیش از یک پنجم زنان، علائم آرتروز انگشتان را در رادیولوژی نشان می‌دهند.


آرتروز انگشتان


برخلاف ایدۀ رایج، دردهای آرتروزی انگشتان با گذشت زمان از بین می‌روند. در اینجا قصد داریم مروری داشته باشیم بر دیدگاه های موجود در بارۀ این بیماری دردناک، یعنی آرتروز انگشتان، که  باعث تغییر شکل مفاصل انگشت ها می‌شود...


 

زنان 50 سال و به بالا بیشتر دچار این بیماری می‌شوند

عامل اصلی و منبع دردها و بدشکلی انگشتنان، آرتروز است که عموماً بدون نیاز به رادیولوژی و آزمایش خون تشخیص داده می‌شود. و درمانش نیز مبتنی بر استفاده از ضد دردهایی مثل پاراستامول است.

آرتروز، خصوصاً آرتروز انگشت ها بسیار رایج است. این بیماری ممکن است مفاصل بند انگشت ها و یا مفاصل بین انگشت ها و دست ها را هم مبتلا کند. زنان 50 ساله بیشتر از بقیه دچار این بیماری می‌شوند. در این جمعیت، بیش از یک پنجم زنان، علائم آرتروز انگشتان را در رادیولوژی نشان می‌دهند.


 

دردهای متناقض

اما این عدد غلط انداز است زیرا در بین زنانی که نشانه های آرتروز را در رادیولوژی داشته اند، تنها یک سوم شان واقعاً از این درد رنج برده اند. دردها تدریجی هستند و اغلب مفاصل بین دومین و سومین بند انگشت را مبتلا می‌کنند.آرتروز باعث بدشکلی انگشتان نیز می‌شود. اغلب اوقات در بین دو مفصل انگشت، دو برجستگی گرد، سخت و گاهی دردناک بر اثر فشار دیده می‌شوند که این برجستگی ها به وسیلۀ چیزی شبیه به یک درۀ کوچک از هم جدا شده اند.با گذشت زمان، انگشت ها بر اثر انحنا بدشکل تر می‌شوند و به سمت انگشت کوچک تمایل پیدا می‌کنند؛ قدیمی ها در این مواقع می‌گفتند که بین انگشتان گرداب پیچیده است. عجیب اینجاست که مفاصلی که بیشتر تغییر شکل داده اند، تقریباً هیچ دردی ندارند. در واقع، دردهای ابتدایی با گذشت زمان از بین می‌روند (عموماً طی چند سال).


 

تشخیص آرتروز انگشتان عموماً ساده است

به جز موارد بسیار نادر، تشخیص آرتروز انگشتان کاملاً بالینی است: پزشک فقط نیاز دارد که چند سئوال از شما بپرسد و بعد از آن مفاصل تان را نگاه و لمس کند. آزمایش خون و رادیولوژی عموماً بیهوده است، نتیجه ای که بعد از این آزمایش ها حاصل می‌شود همان نتایج اولیۀ بعد از معاینه است. یک استثنا (به ندرت): در مواردی که عمل جراحی برای درمان بدشکلی انگشت شصت مورد نیاز باشد، رادیولوژی برای تعیین زمان انجام عمل مفید خواهد بود.بقیۀ درمان بستگی دارد به ارزیابی درد و مشکل در استفاده از دست. این درمان اغلب مطمئن کننده است زیرا آرتروز انگشتان عموماً بعید است که همان مشکلات رماتیسم التهابی مانند ورم مفاصل چندگانه رماتوئید را با خود به همراه داشته باشد.


 

آرتروز انگشتان چگونه درمان می‌شود؟

هیچ درمان پیشگیرانۀ مؤثری برای آرتروز وجود ندارد، هیچ درمانی هم برای اصلاح تغییرات وجود ندارد. علاوه بر این هیچ داروی مفیدی برای آرتروز انگشتی که بدشکل شده ولی درد ندارد، هم شناخته نشده است. با این وجود اغلب کندرویتین سولفات تجویز می‌شود زیرا این دارو می‌تواند برای برخی بیماران مفید باشد.

در موارد دردهای آرتروزی، اولین داروهایی که امتحان می‌شوند ضد دردهایی هستند که عوارض جانبی کمتری دارند. بنابراین پاراستامول(سه میلی گرم در روز) در اولین رده قرار دارد و ضد التهاب های موضعی هم به همراه آن تجویز می‌شوند. این درمان ها در اغلب موارد کفایت می‌کنند.درد موارد نادری که درد باقی می‌ماند، استفاده از مسکن های سطح 2، یعنی مشتقات دورتر مورفین، منطقی است. مثلاً استفادۀ همزمان از پاراستامول و کدئین.ضد التهاب های غیر استروئیدی که در موارد هجوم دردهای شدید به درمان های دیگر مقاوم اند، توصیه نمی‌شوند. به دو دلیل: از یک سو، آرتروز یک بیماری التهابی نیست و درمان های دیگر عموماً مفید ترند و از سوی دیگر فایدۀ این داروها به واسطۀ عوارض جانبی متعدد و ناخوشایندشان کاسته می‌شود. اگر مصرف کنندۀ این داروها زن و مسن باشد و داروهای متعدد دیگری هم بخورد، عوارض جانبی شدیدتر خواهند شد.

 

کم کردن بدشکلی انگشت شست

در موارد آرتروزی که انگشت شست را درگیر می‌کند، مورد اهمیت قرار دادن مفاصل به منظور کاهش دردها مهم است. در برخی موارد، دردها و خصوصاً تغییر شکل تدریجی مفاصل ممکن است با استفاده از اُرتِز کاهش یابند. در این موارد، قالبی از مچ و انگشت شست از جنس صمغ تهیه می‌شود که فرد می‌تواند آن را بلند کرده و جابه‌جا کند. این اُرتز، اغلب شب ها بسته نمی‌شود. در موارد آرتروز با تغییر شکل شدید در ناحیۀ انگشت شست، عموماً جراحی پیشنهاد می‌شود. ممکن است هدف از این جراحی کم کردن تغییر شکل یا حفظ حرکت پذیری و یا جوش خوردن استخوان ها بین یکدیگر باشد تا از دردها کاسته شود و قدرت به دست گرفتن اشیاء در فرد بیمار حفظ گردد (برای مثال افراد مبتلا به آرتروز انگشتان، برای انجام کارهای دستی خیلی اذیت می‌شوند). 


 

تغییر کمابیش مطلوب با گذشت زمان

به طور کلی، دردهای متأثر از آرتروز خود به خود و طی چند سال بهبود یافته و در نهایت از بین می‌روند. تنهایی چیزی که باقی می‌ماند، نقص عضو به علت تغییر شکل است و گاهی اوقات هم علتش کاهش نیروی عضلانی است، این کاهش نیروی عضلانی هم از بی فعالیتی به خاطر درد شدید ناشی می‌شود. و مشکلات روانی پذیرفتن تغییر شکل انگشتان که اغلب نازیبا تفسیر می‌شوند، از مشکلاتی است که حتی بعد از بهبود درد هم باقی می‌مانند. (در حالی که در قرون گذشته، این تغییر شکل انگشتان تا حدی بار مثبت داشت، و به عنوان نشانۀ طول عمر و فرزانگی تلقی می‌شد).کلمات کليدي : بیماریی که زنان 50 سال به بالا را مبتلا می کند

© کپی رایت توسط : بزرگترین بانك اطلاعات پزشكان تهران| اطلاعات دارویی|داروخانه ها|مراکز درمانی (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 2 مهر ماه ، 1390 (7284 مشاهده)

[ بازگشت ]